02 Sie Nowość w naszym salonie – Disulfiram

Disulfiram

Disulfiram (Esperal, Antabus) lek stosowany w terapii alkoholizmu.

Disulfiram

Disulfiram ( Esperal, Antabus ) lek stosowany w terapii alkoholizmu. Może być stosowany w formie doustnej jak i tabletek do implantacji.

Substancja czynna leku (disulfiram) zaburza metabolizm alkoholu w organizmie powodując nagromadzenie aldehydu octowego i w konsekwencji jego intoksykację.

Reasumując, połączenie disulfiramu i alkoholu etylowego może skutkować nawet groźnym dla życia zatruciem. Ten rodzaj leczenia nosi nazwę terapii awersyjnej bądź awersywnej. Polega ona na wywołaniu stanów negatywnych pod wpływem jakiegoś czynnika. W przypadku tego uzależnienia powoduje obawę przed konsekwencjami wypicia alkoholu.

Reakcja po alkoholu

Związek ten zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Hamuje działanie enzymu – dehydrogenazy aldehydowej, przez co utrudnia utlenienie aldehydu octowego (trujący związek) do mniej szkodliwego kwasu octowego. Kumulujący się w organizmie aldehyd octowy powoduje objawy zatrucia (tzw. reakcja disulfiramowa). Aldehyd octowy jest natomiast toksyną ok. 30 razy silniejszą niż sam alkohol etylowy.

Mechanizm działania

Reakcje pacjenta po wypiciu alkoholu mogą być bardzo indywidualne. W lżejszych postaciach zatrucia występuje zaczerwienienie skóry twarzy, szyi i górnej części tułowia, uczucie gorąca, kołatanie serca, nudności czasem wymioty. Czasem stwierdza się znaczne zmiany ciśnienia tętniczego krwi, pojawiają się bóle głowy i zaburzenia oddychania, zapalenie trzustki, ujawnienie się cukrzycy. Wszystkie te objawy połączone są z silnym lękiem.

W cięższych zatruciach mogą wystąpić drgawki, a także zaburzenia rytmu serca i zapaść krążeniowa. Niektórzy autorzy podają, że w krańcowych przypadkach zatrucia aldehydem octowym może dojść do utraty przytomności, a nawet śmierci.

Cel zabiegu

Spożycie alkoholu powoduje bardzo często nieprzyjemną reakcję organizmu. Obawa przed tą reakcją powinna powstrzymać rozumnego pacjenta od konsumpcji napojów alkoholowych. – Czas działania leku to około 1 rok. Ten okres to czas na naukę trzeźwego życia, innego spojrzenia na rzeczywistość, czas, w którym najczęściej życie zmienia się diametralnie na korzyść ( rodzinnie, finansowo, społecznie). Procentuje to dalszą chęcią utrzymania abstynencji i motywuje do dalszego wartościowego, trzeźwego życia. Leczenie odbywa się pod kontrolą lekarza, na które pacjent musi się dobrowolnie zgodzić.

Zabieg

Pacjent do zabiegu musi być trzeźwy (przynajmniej 24h bez alkoholu).

Lek jest chirurgicznie umieszczany domięśniowo ( pośladek) lub podskórnie (okolice łopatki) tzw. „zaszycie”. Zabieg ” wszywania” jest prosty i niebolesny (znieczulenie miejscowe).