Allergie-Test in der Umweltmedizinischen Ambulanz der Universität Leipzig
Mit einem Prick-Test sind Allergien vom Soforttyp nachweisbar. Diese Allergien sind Überempfindlichkeitsreaktionen, die durch den Kontakt mit bestimmten Substanzen ausgelöst werden.

Testy alergiczne

Należy pamiętać, że ok. 14 przed wykonaniem testów alergicznych nie należy przyjmować żadnych leków przeciwhistaminowych!

Testy alergiczne (prick test) to podstawowe badanie wykonywane w gabinecie lekarza alergologa. Ma ono na celu wykrycie potencjalnych alergenów uczulających pacjenta.

Wykonaj test
Czytaj więcej
Badanie polega na nałożeniu na przedramionach (w wyjątkowych przypadkach na plecach) kropli alergenów oraz dodatkowo dwóch substancji sprawdzających czy skóra pacjenta prawidłowo reaguje (kontrola ujemna i kontrola dodatnia), a następnie nakłuciu ich niewielkim lancetem.
Kontrola ujemna (rozpuszczalnik dla alergenów) w warunkach prawidłowych nie daje odczynu. Kontrola dodatnia (najczęściej roztwór histaminy) w warunkach prawidłowych zawsze daje pozytywną reakcję w postaci bąbla. Wynik badania jest odczytywany po kilkunastu minutach. Należy pamiętać, że dodatni wynik testu nie oznacza uczulenia.

Testy płatkowe

Wykorzystywane są w rozpoznawaniu alergii kontaktowej na metale (np. składniki biżuterii), substancje będące składnikami kremów, maści, farb do włosów, kosmetyków, leków stosowanych miejscowo i wielu innych.

Wykonuje się je na plecach. Przez 48 godzin płatki bibuły nasączone alergenem pozostają na skórze. Płatki z alergenami zdejmuje się po 48 godzinach. Odczytu wyników testów dokonuje się po 48 i 72 godzinach od ich założenia.

testy-platkowe